środa, 18 stycznia 2012

UTK - Drukarki

Drukarka atramentowa – drukarka wykorzystująca do druku atrament, a mówiąc poprawniej tusz barwnikowy lub pigmentowy.
Wydruk umożliwia głowica drukująca, składająca się z wielu dysz (miniaturowe otwory)
Zamontowane na pojemniku z tuszem. Podczas wydruku tusz w komorach jest podgrzewany do wysokiej temperatury dzięki termorezystorom. Pod wpływem temperatury krople tuszu są wypychane z dysz. Zlewające się krople nakładane wierszami na nośnik tworzą ostateczny druk. Kolor w tych drukarkach osiąga się dzięki atramentowi w kolorach: cyjan, karmazynowy(ang. magenta), żółty i czarny (model CMYK).
 
Drukarka igłowa – wykorzystuje starą koncepcje drukowania za pomocą taśmy barwiącej.
Najważniejszym jej elementem jest głowica drukująca składająca się z miniaturowych igieł.
Igły napędzane są przez elektromagnes i uderzają w taśmę nasączoną tuszem dzięki czemu na papierze odbijają się kropki tworzące tekst lub obraz.
 
Drukarka laserowa – składa się z elektrody ładującej , mechanizm lasera, pojemnik z tonerem, elektrody elektryzującej papier, wałków utrwalających, mechanizmu czyszczącego oraz lampy rozładowującej.
Elektroda ładująca nanosi na obracający się bęben ujemne ładunki elektryczne linia po lini.
Światło lasera kierowane jest na bęben za pomocą zestawu obrotowych luster co powoduje naładowanie określonych miejsc ładunkiem dodatnim. Punkty naładowane dodatnio przyciągają cząstki tonera, które przylegają do bębna a następnie przenoszone są na dodatnio naładowany papier co jest zespolone dzięki rozgrzanym wałkom utrwalających. Bęben rozładowuje specjalna lampa.
 
Drukarka termosublimacyjna – wykorzystuje technikę która polega na przenoszeniu stałego barwnika z taśmy na odporny na wysoką temperaturę papier. Na papier nakładane są kolejne warstwy kolorów. Na końcu wydruk jest powlekany bezbarwną substancją chroniącą przed działaniem wilgoci i promieni UV.
 

Pigment (łac. pigmentum) – kryjąca substancja barwiąca. Drobno zmielona substancja stała, nierozpuszczalna i najczęściej nieprzezroczysta, zabarwiająca sobą powierzchnię pokrywanej substancji. Zazwyczaj są to rozdrobnione minerały
 
Barwnik – jest substancją przepuszczającą światło i zabarwiającą sobą ośrodek, w którym jest rozpuszczona lub stopiona. Może również reagować z tym ośrodkiem. W odróżnieniu od pigmentów, wśród barwników występuje również wiele substancji organicznych.
 
Toner - to barwny proszek stosowany w kserografii do otrzymywania obrazu kopiowanego oryginału. Toner zazwyczaj składa się z dwóch frakcji: większe kulki szklane i bardzo drobnych odpowiednio zabarwionych kulek żywicy termoplastycznej
Materiał termoplastyczny - tworzywo sztuczne, które w określonej temperaturze i ciśnieniu zaczyna mieć własności lepkiego płynu. Tworzywa termoplastyczne można kształtować przez tłoczenie i wtryskiwanie w podwyższonej temperaturze a następnie szybkie schłodzenie do temperatury użytkowej.
Sublimacja - przemiana fazowa bezpośredniego przejścia ze stanu stałego w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego.

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wybierając papier do naszej drukarki https://somax.eu/53-papiery-biale-do-drukarek-i-kserokopiarek powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego gramaturę, która musi być zgodna z wymaganiami danego urządzenia. Warto pamiętać, że im wyższa jest jakość papieru, tym lepszą jakość wydruku jesteśmy w stanie uzyskać. Ma to duże znaczenie dla drukowania dokumentów firmowych, które muszą wyglądać profesjonalnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dla użytkowników drukarek HP, tonery zamienniki są doskonałym rozwiązaniem. Zastępcze tusze do drukarek HP oferują nie tylko oszczędności finansowe, ale także dobrą jakość druku. Wybierając odpowiednie zamienniki, użytkownik może być pewien, że osiągnie podobne wyniki jak przy użyciu tuszy oryginalnych. Warto zwrócić uwagę na sprawdzone marki oferujące zamienniki tonerów do drukarek HP, aby mieć pewność, że produkty spełniają wymagania drukarki i są bezpieczne dla sprzętu.

    OdpowiedzUsuń